Forum Prosta Ekonomia
ujemne stopy referencyjne - Wersja do druku

+- Forum Prosta Ekonomia (http://forum.prostaekonomia.pl)
+-- Dział: prostaekonomia.pl (http://forum.prostaekonomia.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Pomysły na artykuły lub filmy! (http://forum.prostaekonomia.pl/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Wątek: ujemne stopy referencyjne (/showthread.php?tid=41)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


ujemne stopy referencyjne - Krasus - 27.12.2015

Jak wiadomo, pieniądz może mieć konstrukcję dodatnią (rosnąca wartość), obojętną (np. waluty alternatywne) lub ujemną (koncepcja Silvio Gessela, np. Worgl). Czyli jego ilość może rosną, pozostawać bez zmian lub maleć.
Powstaje ciekawa sytuacja, kiedy w zeszłym roku stopy depozytowe kilku banków centralnych zmalały aż do wartości ujemnych. Jakie będą tego konsekwencje w połączeniu z emisją pieniądza przez EBC nietrudno się domyśleć.
Poruszcie jednak temat: jakie byłyby konsekwencje gospodarcze wprowadzenia ujemnych stóp referencyjnych.


RE: ujemne stopy referencyjne - Ratel - 29.12.2015

Dzięki za pomysł, to jest chora sytuacja, gdy stopy są na ujemnych poziomach. Przez wiele lat ludzie sądzili, że najniższy poziom stóp to 0%. Jak widać dla banków nie ma rzeczy niemożliwych (oczywiście krótkoterminowo).


RE: ujemne stopy referencyjne - Krasus - 29.12.2015

Ujemne stopy depozytowe w połączeniu z emisją pieniądza to bardzo trafny pomysł. Sądzę, że nadal będą maleć i jest to kierunek zmian długookresowych. Generalnie, dla gospodarki jest to na pewno korzystne.
Natomiast, ujemna stopa referencyjna może rodzić konsekwencje trudne do przewidzenia, stąd moja propozycja na opracowanie tego tematu.


RE: ujemne stopy referencyjne - Ratel - 29.12.2015

Wiesz, dla mnie emisja pieniądza i ustalanie stóp centralnie to nie jest w ogóle dobry pomysł. Gospodarka dostaje sztuczne bodźce przy takiej polityce.


RE: ujemne stopy referencyjne - Krasus - 29.12.2015

Pieniądz tworzą banki komercyjne.
Rezerwa częściowa i stopy to ograniczenie ich swobody, na szczęście. Bez tych ograniczeń mielibyśmy zalew pieniędzy. Cieszmy się, że RPP nakłada te hamulce.


RE: ujemne stopy referencyjne - Ratel - 29.12.2015

Rezerwa obowiązkowa to w Polsce tylko 3,5% więc nie uważam tego za hamulec. A niskie stopy przecież stymulują pożyczanie pieniędzy (a w procesie ich kreację), także tu też hamulca nie ma.


RE: ujemne stopy referencyjne - Krasus - 29.12.2015

Technicznie bank komercyjny nie musi mieć żadnych pieniędzy, żeby udzielać kredytów. Ma zainteresowane strony, dokonuje zapisu, kasuje prowizję.
Zarówno rezerwa częściowa jak i stopy są takim elementem ograniczającym wprowadzonym przez ustawodawcę. W różnych krajach w różnej wysokości.


RE: ujemne stopy referencyjne - Ratel - 29.12.2015

No tak, tylko, że to jest już walka z problemem, który by nie istniał przy pełnej rezerwie. Szwajcarzy próbują odebrać bankom komercyjnym możliwość kreacji pieniądza, zobaczymy jak to wyjdzie.


RE: ujemne stopy referencyjne - Krasus - 29.12.2015

Szwajcarzy próbują odebrać bankom komercyjnym możliwość kreacji pieniądza? ... można poprosić o źródło tej informacji?

Pieniądz powstaje w zasadzie niemal wyłącznie w bankach komercyjnych. To one reagują na potrzeby rynku w ramach ustalonych przez ustawodawcę. Pozbawić ich tej roli mogłoby być wywróceniem obecnego systemu.

A co do pełnej rezerwy ... w czym w złocie? ... nierealne ... a zresztą, po co?


RE: ujemne stopy referencyjne - tomek - 29.12.2015

Procesy na rynku kształtują się same, "bez pomocy nad opiekuńczego państwa" - jak to było ujęte w którymś z filmików - państwo tylko dokłada do pieca żeby nie zgasł zapominając, że to stary i już niewydajny, a co najważniejsze małodochodowy piec.