Zachęcamy do uzupełnienia pola "Jak się o nas dowiedziałeś?" w panelu użytkownika > edytuj opcje. Dzięki! :)
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zlikwidować dług publiczny
#1
Jak zlikwidować dług publiczny?

Prywatyzacja szkół, prywatyzacja służby zdrowia, ograniczenie kreacji pieniądza przez banki itp. 

Proszę o argumenty za i przeciw. 

Na temat prywatyzacji szkół i służby zdrowia stworzyłem osobny wątek obok :)
Podziękowania od:
#2
Odnośnie długu publicznego to można pracę, lub książkę napisać, więc to taki temat dość obszerny. Jak możesz to podeślij mi link na priv, lub tutaj tematu o prywatyzacji, bo chciałem coś napisać od siebie a nie widzę tego wątku nigdzie Huh Huh
Podziękowania od:
#3
Tak jak domowy - zaciskać pasa lub zarabiać więcej. Czyli ciąć wydatki lub zwiększać wpływy do budżetu, aby generować nadwyżki. Można też wywołać wysoką inflacje, i spłacić nominalną wartość długu bezwartościowymi pieniędzmi, lub po prostu "zbankrutować" czyli nie wywiązać się ze zobowiązań.
Podziękowania od: cezar167
#4
Właśnie co oznacza dla państwa ogłoszenie bankructwa? Na pewno ma to jakiś wpływ na gospodarkę. Po ogłoszeniu bankructwa długi się kasują, ale pewnie cierpi na tym waluta. Czy jest może inaczej?
Podziękowania od:
#5
Kraj traci wiarygodność, odpływa z niego kapitał. No na pewno nie jest to pozytywne. Długi też nie muszą się zerować, często jest umowa z wierzycielami i odpisanie tylko części długu. A resztę spłaty rozłożenie na umówionych warunkach.
Podziękowania od:
#6
Jakby ktokolwiek wcześniej wierzył że są w stanie spłacić swe długi Dodgy
Podziękowania od:
#7
A gdyby Rząd zdecydował się na dodruk pieniędzy w ilości pozwalającej na całkowitą spłatę długu i jeszcze uzupełnienie rezerw złota, po czym po upadku złotówki wprowadzić w Polsce walutę opartą o metale szlachetne?
1 uncja srebra to np 20 bochenków chleba, a uncja złota to np używany samochód.
Wrócilibyśmy do groszy, które byłyby warte kilkaset razy więcej niż teraz, bo raczej nie pożegnalibyśmy z nazwami naszej waluty! :P

Pytanie, do czego doprowadziłaby hiperinflacja w wykonaniu Polski i natychmiastowe wprowadzenie nowej waluty opartej o metale szlachetne! Albo o samo złoto?
Podziękowania od:
#8
No cóż, hiperinflacja kasując długi, kasuje też wszelkie oszczędności w tej walucie. Lepiej by było ogłosić bankructwo, bo wtedy tracą posiadacze obligacji, którzy świadomie zainteresowali w obligacje i musza się liczyć z ryzykiem. Hiperinflacja to bardzo negatywne zjawisko. Często ludzie wpadają też w pułapkę kredytową bo wartość ich kredytu jest rewaluowana. Płaca może nie nadążyć.
Podziękowania od:
#9
(09.02.2016, 20:47)Baszak napisał(a): Pytanie, do czego doprowadziłaby hiperinflacja w wykonaniu Polski i natychmiastowe wprowadzenie nowej waluty opartej o metale szlachetne! Albo o samo złoto?

Hiperinflacja tak jak napisał @Ratel będzie zła w skutkach, bo to będzie tak jakby zmiana z jednej strony. Bankructwo połączone z wprowadzeniem pieniądza opartego o złoto jest lepszym rozwiązaniem. Z jednej strony tracimy wiarygodność, a z drugiej mamy pieniądz oparty w końcu o coś, a nie o powietrze. Pytanie - czy i ile wtedy przybędzie do nas kapitału? Czy wtedy nasz prawdziwy złoty oparty o złocie byłby wtedy brany pod uwagę, jako waluta, w której rozliczałyby się transakcje międzynarodowe?

Rosja i Chiny bardzo dużo ostatnimi czasy kupowały złota. Czy się przygotowywują na ewentualne osłabienie dolara i wprowadzenie własnej waluty opartej o złoto?
Podziękowania od:
#10
@amoniak90 Jest taka szansa. Chiny i Rosja faktycznie gromadzą ogromne ilości złota. Myślę, że chcą zdyfersyfikować rezerwy, żeby uniezależnić się od dolara. Może w przyszłości przy utracie zaufania do walut fiducjarnych oprą walutę o złoto.
Podziękowania od:


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości