Zachęcamy do uzupełnienia pola "Jak się o nas dowiedziałeś?" w panelu użytkownika > edytuj opcje. Dzięki! :)
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wenezuela
@sylvi91 Nie rozróżniasz inflacji od hiperinflacji.

Nie trzeba być specjalnie zaawansowanym intelektualnie by drukiem zepsuć pieniądz, wystarczy po prostu drukować tyle ile tylko można.

Jakby nie drukowali to by nie było problemu, nominały banknotów to rzecz drugorzędna.
Podziękowania od:
(23.05.2017, 06:42)Khneefe napisał(a): @sylvi91 Nie rozróżniasz inflacji od hiperinflacji.
Wzrost cen o 500% nie jest hiper? Według niektórych definicji już powinien być.
Cytat:Nie trzeba być specjalnie zaawansowanym intelektualnie by drukiem zepsuć pieniądz, wystarczy po prostu drukować tyle ile tylko można.
Jakby nie drukowali to by nie było problemu, nominały banknotów to rzecz drugorzędna.
To ile według Ciebie można wydrukować dla Wenezueli aby nie wywoływać kryzysu? Nominał to chyba jednak sprawa najważniejsza. Wydrukuj jeden banknot o nominale miliona i spróbuj kupić bochenek chleba jeśli to co mówisz jest prawdą.
Podałem Ci przykład Chin, gdzie ustabilizowano rynek wprowadzając jeden rodzaj banknotu o stałym nominale.
Podziękowania od:
Cytat:Wzrost cen o 500% nie jest hiper? Według niektórych definicji już powinien być.
Pięciokrotny wzrost to wzrost o 400%, a nie 500%, po drugie to 400% to wzrost cen wciągu CAŁEGO WIEKU czyli 1,62% rocznie. Mniej niż 2% rocznie nazywasz hiperinlacją? Nawet z matematyką na elementarnym poziomie masz problemy.

Cytat:To ile według Ciebie można wydrukować dla Wenezueli aby nie wywoływać kryzysu?
Już się dość nadrukowali.

Cytat:Nominał to chyba jednak sprawa najważniejsza. Wydrukuj jeden banknot o nominale miliona i spróbuj kupić bochenek chleba jeśli to co mówisz jest prawdą.
Znów udajesz kretyna podając jakiś nominał z kosmosu. To oczywiste że im wyższy nominał tym mniej powinno być go w obiegu. Po za tym jak by wydrukowano nową walutę i najniższy nominał byłby 1 mld to po prostu najniższa cena będzie 1 mld danej jednostki. Tak jak teraz najniższa możliwa cena w PLN to 1 gr. Bohatersko pokonujesz problemy nie znane ludziom, którzy mają jakieś pojęcie o ekonomii w zakresie monetarnym.

Cytat:Podałem Ci przykład Chin, gdzie ustabilizowano rynek wprowadzając jeden rodzaj banknotu o stałym nominale.
Banknoty mają stały nominał, jeszcze nie słyszałem o interaktywnych banknotach, które po wyjściu z drukarki zmieniały by swój nominał. Jak byś w Polsce wycofał z obiegu wszystkie nominały większe niż 10 zł to gospodarka by się od tego nie załamała, jedynie przenoszenie dużych kwot pieniędzy w gotówce było by problematyczne.
Podziękowania od:
@Khneefe Dobrze. Wiedzą z historii się popisałeś. Z matematyki też gonisz zaległości. Wink Niby wszystko się zgadza. Nie zmienia to faktu, że jak wyliczyłeś - ceny rosły i doszło do załamania gospodarki, więc twój argument za złotem jakoś do mnie nie przemawia.
Nie tyle, że jestem przeciwnikiem dla zasady... co zwolennikiem innej reformy.
Podałem Ci wcale nie taki wysoki nominał. W okresach hiperinflacji na banknotach bywało o wiele więcej zer. Właśnie tą możliwość ich łatwego dopisywania na świstku papieru uważam za koło napędowe całego tego mechanizmu inflacji.

O pieniądzu ujemnym nie słyszałeś? Szyling Worgl (miasteczko w Austrii) miał zmienny nominał i tracił na wartości z upływem czasu.
Dzięki jego wprowadzeniu miasteczko odniosło ekonomiczny sukces i przeżyło czas prosperity. To był można powiedzieć taki interaktywny banknot wprowadzony prawie 100 lat temu.

Dzisiaj takim banknotem, który mam zmienny nominał jest samo konto w banku. To co widzisz na elektronicznym wyświetlaczu, czyli stan konta bankowego - to nic innego jak elektroniczny interaktywny kwit bankowy (eng. bank-note).

Prognozy IMF (MFW) na 2018 rok dotyczące poziomu inflacji w Wenezueli mówią o 2 tysiącach procent.
http://www.tierralatina.pl/2017/04/inflacja-wenezuela/
Podziękowania od:
@sylvi91 -
Cytat:Wiedzą z historii się popisałeś.
Jedynie przeczytałem ze zrozumieniem to co sam tu wkleiłeś, w przeciwieństwie do Ciebie.

Cytat: ceny rosły i doszło do załamania gospodarki, więc twój argument za złotem jakoś do mnie nie przemawia.
Otoczenie instytucjonalne doprowadziło do tego że najbardziej opłacało się pozyskiwać złoto z nowego świata, zamiast podejmować jakąkolwiek działalność produkcyjną na półwyspie Iberyjskim. Czyli tak jak mówiłem - bogactwo nie bierze się ze wzrostu podaży pieniądza, a z produkcji towarów i usług, które innym ludziom są potrzebne. Każda waluta ma wartość z powodu tego że można za nią kupić dobra i usługi.

Cytat:Podałem Ci wcale nie taki wysoki nominał. W okresach hiperinflacji na banknotach bywało o wiele więcej zer. Właśnie tą możliwość ich łatwego dopisywania na świstku papieru uważam za koło napędowe całego tego mechanizmu inflacji.

I dlatego nikt nie bierze poważnie Twoich pomysłów. Masowy dodruk w najniższy możliwym nominałem miał by takie same konsekwencje czyli hiperinflacje, może ceny by w tempie 1000% tylko 100%, ale to różnica ilościowa, nie jakościowa.

Cytat:O pieniądzu ujemnym nie słyszałeś? Szyling Worgl (miasteczko w Austrii) miał zmienny nominał i tracił na wartości z upływem czasu.
Dzięki jego wprowadzeniu miasteczko odniosło ekonomiczny sukces i przeżyło czas prosperity. To był można powiedzieć taki interaktywny banknot wprowadzony prawie 100 lat temu.

Pisałeś o tym i tłumaczyliśmy Ci tutaj dlaczego jest to głupi pomysł. Opiera się na tym samym co posiadanie waluty podlegającej hiperinlacji - każdy się chce jej pozbyć jak najszybciej. To że podczas hiperinflacji ludzie kupują zapas żywności na jak najdłuższy czas nie jest symptomem ożywienia. Jedyna zaleta tej waluty jest taka że użytkownicy byli świadomi spadku jej wartości w przeciwieństwie użytkowników standardowy walut papierowych. Bohaterskie pokonywanie problemów nieznanych w systemie złotej waluty i 100% rezerwy.

Cytat:Dzisiaj takim banknotem, który mam zmienny nominał jest samo konto w banku. To co widzisz na elektronicznym wyświetlaczu, czyli stan konta bankowego - to nic innego jak elektroniczny interaktywny kwit bankowy (eng. bank-note).
Weź już daj sobie spokój z tymi wygibasami semantycznymi.

Swoją drogą traktując na poważnie cytat #3 i #5 przedstawiasz moją krytykę całkowicie bezgotówkowego pieniądza czyli tego że można z łatwością w ciągu sekund zwielokrotnić jego podaż i wywołać hiperinalcje.
Podziękowania od:

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości