Zachęcamy do uzupełnienia pola "Jak się o nas dowiedziałeś?" w panelu użytkownika > edytuj opcje. Dzięki! :)
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
system rezerw cząstkowych a 100%
Załóżmy że wprowadzamy 100% rezerwy obowiązkowe. Czy taki system śrubuje warunki zdolności kredytowej?
Podziękowania od:
Ja mam za to inne pytanie. Czy system rezerw cząstkowych u nas w kraju wymaga od banku komercyjnego złożenia depozytu do banku centralnego w jakiejś wysokości, żeby móc wykreować nowe pieniądze, czy pieniądze wykreowane muszą być od pierwszego depozytu prywatnej osoby złożone do banku komercyjnego?
Podziękowania od:
@eterni - tak, praktycznie zanikną kredyty na wakacje, na większy telewizor etc. zostaną praktycznie kredyty inwestycyjne, a konsumpcyjne zanikną. Wzrosną stopy procentowe, ale będą one później generalnie tylko spadały. Oczywiście kredyty inwestycyjne będą miały większe wymagania, ale to tylko wyeliminuje większość nietrafionych inwestycji. Opłacać się będzie branie kredytów w zagranicznych walutach bo przy 100% rezerwie i ograniczenia w produkcji nowego pieniądza złoty będzie tylko rósł i raty zagranicznego kredytu będą w złotówkach coraz mniejsze.

@QuaPL - Właściwie to nic nie zmienia, to szczegół.
Podziękowania od:
stopy procentowe bardoz wzrosną i nie wiem czemu mialyby potem spadac ,napewno nie spadna do poziomu przed wprowadzeniem sto procentowej rezerwy .wlaciwie to glownie kredyty inwestycyjne spadna poniewaz wysoka stopa procentowa wyeliminuje ROI ,moze nawet przyniesc straty .
Podziękowania od:
@SquintRook - Wzrosną oprocentowania lokat, zniknie inflacja wynikająca z częściowej rezerwy i ludziom będzie się opłacało oszczędzać, więc będzie więcej kapitału, co poskutkuje spadkiem oprocentowania lokat, aż do jakieś relatywnej równowagi.
Podziękowania od:
nawet jesli spadnie inflacja z 2% do zera to oprocentowanie powinno wzrosnac znacznie bardziej niz te dwa punkty procentowe w koncu 100 procentowa rezerwa zmniejszylaby prawie 8-krotnie fundusze banków

lokaty natomiast nie zwiekszylyby sie o wartosc osmiokrotnie przekraczajaca wartosc depozytów ( zakladajac oczywiscie ze wsyztsko pojdzie w lokaty a nie akcje, obligacje itd) straconych w przypadku przejscia w pelna rezerwe.
Podziękowania od:
1.Wielkość środków na depozytach na żądanie zmniejszyła by się ponieważ te byłyby teraz płatne, a spora część tych środków została by przeniesiona na lokaty kuszące tym zwiększonym oprocentowaniem.

2.Wraz z wysokim oprocentowaniem lokat napłynęły by środki z zagranicy, ponieważ będzie się opłacało trzymać środki na wysokim oprocentowaniu w kraju ze 100% rezerwą.

3.Nie pisałem że stopy procentowe wrócą do poprzednich poziomów natychmiast, to potrwa, ile to nie wiem. I raczej nikt tego nie wie, ponieważ to zależy od subiektywnych wycen ludzi, a te są nie przewidywalne.
Podziękowania od:

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości