Zachęcamy do uzupełnienia pola "Jak się o nas dowiedziałeś?" w panelu użytkownika > edytuj opcje. Dzięki! :)
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Opieka Zdrowotna
@Khneefe - uważam że zlikwidowanie recept doprowadzi do znacznego wzrostu nadużyć leków. Uważam że są to środki które w większości powinny być zalecane przez specjalistę w tej dziedzinie ( czyt. lekarza / pielęgniarkę / ratownika medycznego ) po wcześniejszym badaniu. Jak wiadomo lek od narkotyku odróżnia tylko dawka.
Uprzedzając twe pytanie o narkotyki i ich legalizacje a obostrzenia w kupnie wszystkich leków - leki mają służyć poprawie stanu zdrowia a nie odurzeniu dlatego ich reglamentacja jest konieczna.
Podziękowania od:
@Adam Gdyby leki były bez recepty, to wciąż poszedłbym do lekarza po poradę co wziąć:)
Podziękowania od:
Rozumiem, ale nie znasz preferencji reszty społeczeństwa. Kilka lat spostrzeżeń własnych, oraz publikacje naukowe sugerują aby uniemożliwić pacjentowi dokonywania własnego, wolnego, w większości jednak nieprzemyślanego wyboru. Koncerny farmaceutyczne nie maja tutaj nic do tego. Lek na receptę (RX) nie jest postrzegany jako coś o co pacjent zabiega i uważa że musi zażywać leki objęte szczególną troską. Koncerny farmaceutyczne wręcz przeciwnie - powinny lobbować za zniesieniem recept umożliwiając nieograniczoną konsumpcję.
Podziękowania od:
@Adam - Co to za problem brać dwukrotność dawki przepisanej przez lekarza? Mam za każdym razem iść do apteki po tabletkę i spożywać na miejscu bym czasem dwóch naraz w domu nie wziął? Częściowa/całkowita odpłatności wszystkich usług medycznych by bardzo zracjonalizowała podejście ludzi do zażywania nie potrzebnych leków.

A jak ktoś chce sobie ćpać, a jest pełnoletni to ma do tego prawo. Tak samo jak do wypicia szklanki kreta, cifa czy zjadania kory z drzew ( o ile właściciel drzewa na to pozwoli).
Podziękowania od:
Najlepiej by była prywatna służba zdrowia i dofinansowanie ubezpieczenia z budżetu dla niezaradnych.
Podziękowania od:
@Khneefe i dlatego właśnie na recepcie masz 1 albo 2 op. a nie kwit na "dożywotnie pozwolenie zakupu leku x". Sam w tym temacie bije się z myślami bo plusy zlikwidowania recept widzę. Być może jest to dobry pomysł ale w połączeniu ze zlikwidowaniem opłacaniem obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, wprowadzeniem kilku "ubezpieczycieli - w większości bez udziału skarbu państwa" oraz możliwości ubezpieczenia się we własnym zakresie. Nie da się przewidzieć skutków bo nigdzie na świecie taki model nie funkcjonuje :)
Podziękowania od:
@Adam - Mam op. na miesiąc, zjadam je w dwa tygodnie - skutek ten sam co przy braku recept. Skutki można łatwo przewidzieć zanik kolejek, wzrost jakości, obniżka cen - standard przy urynkowieniu czegokolwiek.
Podziękowania od:
Dziękuje za Twoje preferencje. Lekarz wypisuje receptę na podstawie objawów, więc nie dostaniesz tego co Ci się podoba. Masz kaszel - dostaniesz receptę na leki na kaszel. Nie dolega Ci nic co kwalifikuje się na receptę to jej nie otrzymasz. Zgodzę się z obniżką cen leków bo wzrośnie ich spożycie. Kolejki zredukujesz tym, że wizyta w podstawowej opiece zdrowotnej będzie płatna a nie likwidacją recept. Wpływ na ograniczenie kolejki będzie miała ale niewielki.
Jakość niestety nie wzrośnie. W POZ nie jest tak że pieniądze z jakości są przeznaczane na nadprogramowe wizyty pacjentów. Czyli - większa ilość przyjęć = spadek jakości. W prywatnym gabinecie owszem, ale tam inne reguły rynkowe rządzą.
Podziękowania od:
@Adam
Ależ jak najbardziej przy jednoczesnej likwidacji przymusowych ubezpieczeń. Czy znajdzie się kilka osób, które przedawkują leki bo będą chciały się naćpać? Być może, ale czyja to wina? Nasza czy ich? Incydenty nie mogą być podstawą do obierania wolności wszystkim innym.
Podziękowania od:
Oczywiście, że incydenty nie mogą być podstawą do wyboru jednostek. Ja nie odczuwam ograniczenia mojej wolności bo nie mogę przebierać w aptece jak w hipermarkecie. Nigdy też nie spotkałem się z taką opinią, że bardzo by chciał zażywać te czy inne pigułki ale są na receptę, a lekarz mu tego nie przepisze.
Podziękowania od:

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości