Zachęcamy do uzupełnienia pola "Jak się o nas dowiedziałeś?" w panelu użytkownika > edytuj opcje. Dzięki! :)
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Q&A - pytania
Czy EU (european union) jest szkodliwe dla polski? Chodzi mi o to czy EU jest pasożytem dla Polski i czy Polska powinna opuścić EU jak najszybciej? Bardzo mnie to interesuje i chciałbym żeby ktoś jak ty odpowiedział na takie pytanie Wink
Podziękowania od:
Też mam pytanie :)

Co Was skłoniło do zgłębienia tematu? Nie jako twórców, ale tak na samym początku, jako prywatnych ludzi - gdzie był ten punkt zwrotny, kiedy pomyśleliście, że sami musicie zadbać o swoją wiedzę w zakresie ekonomii oraz inwestowania i zacząć działać?
Podziękowania od: Testudo
czy w filmie tym zobaczymy właściciela głosu z filmów?  Tongue
Podziękowania od:
@Eleonora - nie, wciąż będzie owiany tajemnicą:)
Podziękowania od:
Tajemnica lepiej się sprzedaje :)

Pytanie:
Masz taką brodę i wąsy w realu jak twój awatar?
Podziękowania od:
Jaka jest geneza nicku Ratel? To skrót od imienia i nazwiska?
Podziękowania od:
W jakiej sytuacji ekonomicznej obecnie jest Polska ?

Czy Wlk. Brytania zyska czy straci na Brexicie ? (moim zdaniem zyska)

Konsekwencje ekonomiczne rozpadu UE ?

Czy państwo opiekuńcze (na przykładzie Skandynawii) to dobry pomysł ?

Upadek Deutsche Banku (który jest chyba głównym ośrodekiem finansów UE oraz jego bracia JP Morgan, Goldman Sachs) i jego kosekwencje ? (Obecnie jego akcje lecą w dół) ?

Kto właściwie rządzi finansami w Europie ? Powyższe Banki czy rzeczywiście Europejski Bank Centralny ?

Ustawa Bailout czy Bailon (nazwy nie pamiętam) - jak się przed tym uchronić ? (to chyba poruszone było w filmie o inwestoawniu w złoto i srebro )

Czy są firmy, które zarabiają na kryzysie ? Tzn jak w przypadku 2008 giełda idzie w dół a jakieś spółki lecą w górę ?

Forex czy da się na nim zarobić ?

Czy lepiej "bawić" w kantorową wersję Forexa ?

Czy inwestujecie na giełdzie ?

Więcej grzechów nie pamiętam ale nie omieszkam sobie przypomnieć :) Pozdro
Podziękowania od:
@Morriss - pytania do szefostwa, ale mimo, żem nie szefostwo, na tę ogólną część wrzucę swoje 3 grosze:)

W jakiej sytuacji ekonomicznej obecnie jest Polska ?
- złej, ale inni są w jeszcze gorszej. Jak się zawziąć, to jesteśmy do odratowania.

Czy Wlk. Brytania zyska czy straci na Brexicie ? (moim zdaniem zyska)
- straci na krótką metę, ale zyska na dłuższą - to tak, jak ucieczka ze statku, zanim ten jeszcze zacznie tonąć. Inni jeszcze tańczą, a ty jak głupi wiosłujesz w szalupie. Ale to nie ty pójdziesz na dno.

Konsekwencje ekonomiczne rozpadu UE ?
- konieczność podpisania umówi bilateralnych między poszczególnymi państwami, a w międzyczasie dużo chaosu. Pierwsze lata będą ciężkie, a co potem to zależy od umów, których treści na razie się nie wywróży. Scenariuszem optymistycznym byłoby przywrócenie części umów europejskich - wolny obrót usługami i towarem, przepływ ludzi itd. Jak północ Europy pozostanie przy Euro też się za wiele nie stanie - problem ze wspólną walutą jest ten, że mentalność gospodarcza Niemiec jest jakoś podobna do Francuskiej czy Belgijskiej, ale zupełnie niepodobna do tej południowców i to tu jest główny problem, nie w centralizacji. Gorzej, że mamy tendencję do nacjonalizacji - obawiam się, że rynek by się trochę "odwolnił". Grubszy temat.

Czy państwo opiekuńcze (na przykładzie Skandynawii) to dobry pomysł?
- jeśli w kraju panuje etos pracy to (pomijając imigrantów - nierobów) nie szkodzi ono tak bardzo, jak szkodzi u nas czy na południu, ale na dłuższą metę to zawsze zły pomysł zabijający podstawowe struktury społeczne. Skandynawia jest bogata nie przez to, że ma państwo opiekuńcze, tylko przez rozsądną politykę we wcześniejszych dekadach.

Upadek Deutsche Banku (który jest chyba głównym ośrodekiem finansów UE oraz jego bracia JP Morgan, Goldman Sachs) i jego kosekwencje ? (Obecnie jego akcje lecą w dół) ?
- DB nie jest głównym ośrodkiem, to tylko element układanki. Morgan i Sachs nie są powiązane z DB - to wszystko osobne banki, które czasem się dogadują, a czasem kopią po kostkach. Jak DB poleci to będziemy mieć powtórkę z 2009, tylko u nas, a nie za oceanem - posypią się też inne banki, kogoś się poświęci, a po 3 latach wszystko wróci do "normy". Ja bym się tak o DB nie bał, poradzą sobie.

Kto właściwie rządzi finansami w Europie ? Powyższe Banki czy rzeczywiście Europejski Bank Centralny ?
- różne są rodzaje władzy, jest ona bardzo rozproszona. Każdy trochę rządzi. Nie wiem, czy da się odpowiedzieć, kto ma większą władzę - banki komercyjne, czy narodowe/europejski. Powiedzmy, że dzierżą władzę po połowie, obie strony są sobie niezbędne i wzajemnie na siebie wpływają.

Ustawa Bailout czy Bailon (nazwy nie pamiętam) - jak się przed tym uchronić ? (to chyba poruszone było w filmie o inwestoawniu w złoto i srebro )
- nie da się uchronić, ale pewnie nie masz 100k euro w banku, więc Ciebie to nie dotyczy:) Bail-in i Bail-out to dwie różne metody "ratowania" banków. Obie złe. W jednej pokrywasz dziurę pieniędzmi z depozytów, w drugiej - właścicieli.

Czy są firmy, które zarabiają na kryzysie ? Tzn jak w przypadku 2008 giełda idzie w dół a jakieś spółki lecą w górę?
- spółki wydobywcze złota, część surowcowych, jakieś fundusze stawiające na shortowanie - cała masa gałęzi ma większy popyt, gdy ludzie się boją.

Forex czy da się na nim zarobić ?
- da się, ale lepiej znaleźć sobie inne zajęcie. Jak się nie jest wymiataczem z armią modeli matematycznych, psychiką bota i dostępem do jutrzejszych informacji, to na dłuższą metę większa jest szansa na przegraną, niż wygraną. Bodajże 85% inwestorów z PL na foreksie wtapia. Nie wiem, czy należysz do tych czy nie, ale ja bym się bał w ogóle na foreksa wchodzić:)

Czy lepiej "bawić" w kantorową wersję Forexa?
- w kantorze przede wszystkim nie masz dźwigni, za to masz znacznie dłużsyz horyzont czasowy inwestycji, więc ciężej zrobić głupoty. Zarobisz mniej, stracisz mniej. Pytanie, na jakiej podstawie chcesz wybierać waluty. Bo jak na "wydaje mi się", to masz szanse 50/50 na wygraną, a kurs sprzedaży != kurs kupna, więc twoje zasoby, jak i na foreksie, dążyć do zera. IMO tak czy siak warto mieć oszczędności w kilku walutach jako zabezpieczenie, niekoniecznie jako inwestycję.
Podziękowania od: Morriss
Dobre pytanie. Jak po referendum w Wielkiej Brytanii wyszlo że chce ona opuścić UE zastanawiałam się właśnie w pracy nad tym z moją Księgowa. Grudziądz np. trochę zyskał z powodu tego że Polska jest w UE, bo jednak żyje się w nim lepiej i infrastruktura uległa poprawie. Myślę więc, że samo przystąpienie do UE nie było błędem. Po prostu Polska jako kraj nie może pozwolić sobie na to żeby UE za bardzo ingerowała w nasz sprawy. Przecież każe państwo pozostaje suwerenne i niezależne, ma własny rząd który jest odpowiedzialny za swoje państwo. patrząc np na Niemcy..ingerują w sprawy Polski a swoim państwem nie potrafią się zająć chociaż na chwilę obecna mają dużo poważniejsze kłopoty.
Podziękowania od:

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości