Zachęcamy do uzupełnienia pola "Jak się o nas dowiedziałeś?" w panelu użytkownika > edytuj opcje. Dzięki! :)
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaką partią pod względem ideologii jest PIS?
Jak wyżej. Mianowicie tak się zastanawiałem bo partia ta składa projekty zakładające zbiórkę pieniędzy z podatków i rozdawanie ich wg potrzeby - 500+, darmowe leki itp. więc podejście lewicowe ale jest także konserwatywna, za kościołem, itp. więc czy jest dokładna nazwa poglądów przedstawianych przez tą partię?
Podziękowania od:
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/t31...5308_o.jpg

Czy to odpowiada na pana pytanie?
Podziękowania od:
@k222 - Pis to pobożni socjaliści, bardziej naukowo chadecy.
Podziękowania od:
PIS jest partią socjalistyczną. A chrześcijańscy są tylko z nazwy, bo żaden prawdziwy Chrześcijanin socjalistą nie może być. -> X. Nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego swego.
Podziękowania od:
Ja bym do tego dodała populizm. Choć w gruncie rzeczy większość (żeby nie powiedzieć: wszystkie) partii socjalistycznych jest populistyczna. Obiecają wszystko, byle wygrać.
Podziękowania od:
Jakiś czas temu Łukasz Warzecha nazwał ich neosanacją. I coś w tym jest, stosunek do armii, projekty socjalne, nawet geopolityka (międzymorze, wolna, silna Ukraina) przypominają piłsudczyków. Przyprawionych klerem katolickim i populizmem.

Wcześniej widziałem w nich trochę Gierków, z ich państwowym, inwestycyjnym rozmachem, który zapowiadają.
Podziękowania od:
PiS sam w sobie nie ma profilu. To zbieranina baardzo różnych ludzi - trudno do jednego koszyka wsadzić obecnych tu na przestrzeni lat Hoffmana, Dorna, Pawłowicz, Kamińskiego, Gilowską, Morawieckiego itd. Pierwiastek wspólny to dwie ręce, dwie nogi, buzia, nosek, oczka, uszy. Po prostu jest to grupa, która postawiła na bliźniaczego konia i stwierdziła, że na nim bliżej do władzy. To jak latają tam i z powrotem do PO świadczy z resztą samo za siebie. Definiując PiS, definiujemy więc tak naprawdę dążenia bliźniaczego konia - od czasu, jak nie ma Dorna w partii, nikt poza Kaczyńskim nie jest już chyba widocznym kreatorem polityki.

Kaczyński zaś ma dwa punkty odniesienia - Piłsudski (sanacja, narodowa lewica) i de Gaulle (misz-masz, nardowe wszystko). Niektórzy dopisują jeszcze Adenauera(chadecja). Czyli generalnie - podkreślanie narodu i myślenia zbiorowego oparte na tradycyjnych wartościach, ale z instrumentalnym traktowaniem kościoła, nieoparte na jego naukach. I autorytaryzm i wyższość woli nad prawem. Do tego silna rola armii. Niestety Kaczyński generałem nie został, więc tu pojawiają się małe kompleksy. W przeciwieństwie do swoich idoli, którzy grali na niezależność wojskową, Kaczyński jednak chce wspólnej armii UE (działa też mocno prounijnie) i kocha USA. I dla tej miłości do USA, która można się tylko zastanawiać, z czego wynika, w odpowiednim momencie może poświęcić każdy swój pogląd, każdy element władzy, oraz finalnie - naród. Stąd scharakteryzować go i PiS bardzo trudno, bo z jednej strony prezentuje się jako narodowa lewica, z drugiej te wszystkie Lisbony, UE, TTIP, Bail-Iny, F-16 w Syrii itd. nie mają z tym nacjonalistycznym wizerunkiem nic wspólnego i przez wszystkich idoli potraktowane byłyby jako zdrada.
Podziękowania od:
Zgodnie z podziałem dwuosiowym (1 człon - światopogląd, 2 człon - poglądy gospodarcze) powiedzmy, że narodowi/konserwatywni socjaliści.
Podziękowania od:
technicznie rzecz ujmując są nazistami
Podziękowania od:
k222,
Bardzo dawno (naprawdę dawno) temu zadawałem sobie owe pytanie, długo szukałem na nie odpowiedzi poprzez kontemplacje i grzebanie w sieci,
aż w końcu rozważyłem połączenie dwóch ideologi takich jak socjalizm (czyli 500+,4000+itd.itp.) oraz konserwatyzm( czyli tradycyjne wartości)
które poprzez złączenie utworzyły soc-konserwatyzm , a niedługo potem dowiedziałem się poprzez wikipedię że takie coś naprawdę istnieje :
https://en.wikipedia.org/wiki/Social_conservatism ( tak, strona jest po angielsku).
A partią które jeszcze ponoć taką ideologią się posługiwała była słynna Sanacja Józefa Piłsudskiego.
Podziękowania od:

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości