Zachęcamy do uzupełnienia pola "Jak się o nas dowiedziałeś?" w panelu użytkownika > edytuj opcje. Dzięki! :)
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polityka fiskalna vs monetarna w UE.
Moglibyście zróbić film opowiadający ogólnie temat polityki monetarnej i fiskalnej w strefie Euro, poruszyć te ważne zagadnienia z makroekonomii i zrobić porównanie na tle Polski lub porównać wobec siebie samych.
Podczas gdy obecna polityka monetarna pod władzą jednego banku ECB ma w miarę spójny charakter to z polityką fiskalną już tak nie jest i rożnice na tym tle są znaczne. Choć kraje te mają jedną walutę i wprowadzają wspólnie reformy polityki pieniężnej, jak choćby ostatnio Quantitative Easing, to stosują inne systemy podatkowe, które tylko w pewnym małym zakresie unormowano.
Należałoby chyba zacząć od historii jak to w całej Europie były różne waluty.
Podziękowania od:
Czy mi się wydaje czy ty po prostu szukasz poparcia swoich tez przedstawionych w wątku o kreacji pieniądza?
Podziękowania od:
Cytat:wprowadzają wspólnie reformy polityki pieniężnej, jak choćby ostatnio Quantitative Easing
"Druk" pieniądza -> reforma.

Powinni cie zatrudnić w Banku Centralnym w sekcji propagandowej.
Podziękowania od:
Chyba niestety nie ma takiej sekcji...To jest oczywiści oficjalnie! Wink
Podziękowania od:
@lokishi
Nie o to chodzi. W polityce makroekonomicznej polityka fiskalna poszczególnych państw jest bardziej zróżnicowana, niż polityka monetrana i to zwróciło moją uwagę. Banki centralne poszczególnych państw, są właściwie zależne od ECB i podejmowanych tam decyzji.
Natomiast jeśli chodzi o to pierwsze, to rządy każdego kraju stosują się do innych rozwiązań, mają różne podatki i wpływy do budżetu i inaczej nim sterują. Generalnie temat rzeka, żeby to rozpracować, ale znalazłem jeden film na YT, którym można sie zasugerować.
https://www.youtube.com/watch?v=j4_tyEl84IQ

@Khneefe
Łapiesz za słówka. Byłoby poprawniej?  " Wprowadzają wspólnie reformy polityki pieniężnej, których efektem było Quantitative Easing"
Podziękowania od:
@sylvi91 - Zatem Zimbabwe jest XXI-wiecznym przodownikiem reform polityki pieniężnej.
Podziękowania od:
@Khneefe -  Może w czyimś rozumieniu jest. Ale ja przecież mówiłem o sytuacji w krajach UE. Dawno nie słyszałem o Zimbabwe. Gdyby ECB faktycznie dodrukowywało pieniędzy w ramach QE to mielibyśmy prawie identyczną sytuację. Dlatego ja osobiscie nie jestem zwolennikiem określania każdego typu emisji pieniadza - drukowaniem. Z  takiego lekceważącego podejścia wychodzą pomyłki. Wiele gazet podawało, że będzie drukowany pieniądz. A słowo "drukowany" wydrukowane w gazecie ma dla wielu oczywiste znaczenie.
Jutro się zastanowię co Ci odpowiedzieć w tamtym wątku.
Podziękowania od:
+1 do tematu - myślę, że byłoby to tym ciekawsze, że nie tak łatwe do przedstawienia z perspektywy ASE. Można by porównać też z japońskim i amerykańskim "dodrukiem".

Choć nie wiem, czy od razu na tak głęboką wodę, czy wcześniej nie potrzebny byłby osobny materiał o agregatach pieniężnych, wpływie prędkości obrotu na inflację, itd. Takie podstawy bardziej SE, niż ASE.
Podziękowania od:
Sądzę iż w związku z tym że filmik o ile powstanie to na życzenie @sylvi91 , omówienie spraw podstawowych jest jak najbardziej pożądane i na miejscu.
Podziękowania od:

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości