Zachęcamy do uzupełnienia pola "Jak się o nas dowiedziałeś?" w panelu użytkownika > edytuj opcje. Dzięki! :)
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GOP
Pytanie z GOP-u:
Czy ktoś mi może wyjaśnić czy to ja coś zrobiłem źle czy oni?
Państwo jest przecież pracodawcą.
Na rynku pracy popyt tworzą:

pracownicy,
przedsiębiorcy,
[Obrazek: odp_nie.gif]państwo,
wszystkie odpowiedzi są poprawne.
nie udzielam odpowiedzi (0 pkt)

To nie jest poprawna odpowiedź

Prawidłowa odpowiedź to: przedsiębiorcy,
Komentarz eksperta

Zgodnie z koncepcją rynku pracy pracę można traktować jako dobro, które podlega wymianie rynkowej. Na rynku pracy występują zatem dwie grupy – pracownicy i pracodawcy. Pracownicy oferują swój czas w zamian za wynagrodzenie, a pracodawcy nabywają ten czas, wypłacając wynagrodzenie. Tym samym pracodawcy tworzą popyt na pracę, a pracownicy są źródłem podaży pracy.
Podziękowania od:
Dobra jeszcze jedno:
Największy wpływ na procesy gospodarcze w Polsce ma:

rząd,
Unia Europejska,
[Obrazek: odp_tak.gif]mechanizm rynkowy,
Narodowy Bank Polski.

To jest poprawna odpowiedź
Komentarz eksperta

Zgodnie z Konstytucją RP podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej stanowi społeczna gospodarka rynkowa, której filarami są: wolność działalności gospodarczej, własność prywatna oraz solidarność, dialog i współpraca partnerów społecznych. Oznacza to, że procesy gospodarcze w Polsce są oparte na mechanizmie rynkowym, w którym dominującą rolę odgrywa sektor prywatny. Odzwierciedlają to statystyki ekonomiczne – według danych GUS udział instytucji rządowych i samorządowych w tworzeniu polskiego PKB wynosi 12,6%.

Aha super czyli jakby przez rząd 99% potencjalnego PKB by nie powstawało to nadal mechanizm rynkowy ma najwiekszy wpływ na gospodarkę.
Podziękowania od:
Chyba ostatnie i raczej drobny błąd no ale zawsze:

Ania ma „niewesołą sytuację” z ocenami z jednego z przedmiotów na koniec semestru. Jest umówiona z nauczycielem na poprawkę obejmującą cały materiał. Poprawka jest jutro, a Ania czuje, że powinna jeszcze popracować nad powtórką. Jednocześnie koleżanki namawiają ją na wspólne wyjście do kina na premierę długo oczekiwanego sequela hitu filmowego. Premiera ma mieć bardzo atrakcyjną oprawę. Ania jako osoba asertywna:

pójdzie do kina, a powtórkę zrobi ?zarywając nockę?,
umówi się z koleżankami, ale nie przyjdzie do kina,
zrobi koleżankom awanturę, że idą do kina, gdy ona musi się uczyć, i zażąda, żeby wszyscy poszli razem z nią dzień później,
[Obrazek: odp_tak.gif]odmówi koleżankom i w spokoju zrobi powtórkę materiału.

Komentarz eksperta

Asertywność to umiejętność wyrażania własnych opinii i potrzeb z zachowaniem szacunku dla innych osób. Jest to postawa, w której osoba nie jest ani uległa, ani agresywna wobec innych. W przedstawionej sytuacji Ania miała potrzebę przygotowania się do ważnego egzaminu
poprawkowego. Zachowaniem asertywnym było więc odmówienie koleżankom w sposób spokojny i nieagresywny.

Przy jednej odpowiedzi powinien być cudzysłów a nie znaki zapytania
Podziękowania od:
No a jednak jeszcze jedno :
Bogdan rok temu założył w banku bezpłatne konto, na którym środki są oprocentowane. Przy otwarciu rachunku wpłacił 300 zł i nie dokonywał żadnych innych operacji. Dziś otrzymał wyciąg bankowy, z którego wynika, że musiał odprowadzić 86 groszy podatku od dochodów kapitałowych, a na koncie ma 303,64 zł. Ile wynosi oprocentowanie środków na rachunku Bogdana w skali roku (w zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku)?

1,0%,
1,2%,
[Obrazek: odp_tak.gif]1,5%,
1,8%.

Komentarz eksperta

Po roku od wpłaty 300 zł Bogdan ma na rachunku 303,64 zł, co oznacza, że na jego koncie przybyło 3,64 zł odsetek, które w świetle prawa stanowią dochody kapitałowe. Od dochodów kapitałowych został odprowadzony podatek w wysokości 86 groszy. Gdyby nie podatek, środki te trafiłyby również na konto Bogdana. Suma odsetek wyniosłaby zatem 4,5 zł. Oznacza to, że oprocentowanie wyniosło 4,5/300, czyli 1,5%.

Wszystko fajnie ale podatek od dochodów kapitałowych to 19%, czyli wysokość podatku ma się do zarobionych odsetek(bez podatku) jak 19 do 81 a po przemnożeniu kwoty 86 gr przez 19/81 nie otrzymujemy 3,64zł tylko 3.6663... zł
Podziękowania od:
Co to jest GOP?

Pytanie I - Keynes wiecznie żywy.

Pytanie II - Biorąc pod uwagę to że prawo w Polsce reguluje prawie każdą działalność gospodarczą to wskazał bym rząd jako najbardziej wpływowy.Te 12,6% tylko pokazuje jak genialna jest metodologia GUSu i idea PKB - wg fundacji republikańskie (mapa wydatków 2014) państwo w PKB ma 43,5% czyli 3,5 razy tyle co GUS podaje.

Pytanie IV - Zaokrąglenie do pełnego grosza.
Podziękowania od:
GOP - Gimnazjalna Olimpiada Przedsiębiorczości lub partia demokratów/republikanów
ll - mnie najbardziej ujęło zacytowanie konstytucji
lV - zaokrąglenie powinno być 3,37, na miejscu Bogdana ubiegałbym się o swoje 3 grosze Wink
Podziękowania od:
I - oczywiście zaznaczyłeś również poprawną odpowiedź, ale w przypadku olimpiad i konkursów lepiej odpowiadać zgodnie z kluczem, a nie okazywać protest przeciwko etatyzmowi - taka nauka na przyszłośćWink
II - pytanie jest o "największy wpływ", więc nie widzę, do czego tu się można przyczepić.
III - przez błąd w kodowaniu podmieniło na znaki zapytania na jakimś etapie składu tekstu. Bywa...
IV - na rachunku ma 303,64 po odliczeniu 0,86. Czyli mechanizm odsetkowy wypracował mu przed opodatkowaniem dokładnie 4,5 zł, tj. 1,5%. Tymczasem 19% z 4,5 zł to 0.855. Zaokrąglane w górę daje 86 groszy. Wszystko się zgadza. Twój błąd wynika z tego, że mnożysz 86 groszy przez 81/19, a powinieneś mnożyć 85 i pół grosza:)
Podziękowania od:
l - Wiem ale dzięki za dobrą, radę a i chyba trochę źle mnie zrozumiałeś ja w życiu nie pisałem tego konkursu to są archiwalne zadania dostępne na ich stronie
ll - tego że wpływ na gospodarkę nie ogranicza się do generowania PKB
lV mój błąd wynika z tego że liczę w drugą stronę czyli przychód po odliczeniu podatku wyliczam z kwoty podatku zamiast kwotę podatku z przychodu bez odliczenia podatku. Z punktu widzenia matematyki jest to bez znaczenia ale nie gdy wcześniej występuje zaokrąglenie. Czyli wskazałem na istniejącą nieścisłość wynikającą z tego że 0,86 do 3,64 powinno się mieć jak 19 do 81 a się nie ma co jest rezultatem zaokrąglenie po czym nie celowo ją wyolbrzymiłem poprzez odpowiednie działania. Przy przeprowadzeniu odpowiednich obliczeń dałoby się wykazać że z zadania wynika iż 2=1, jak i z każdego zaokrąglenie, jest to mój błąd spowodowany nie policzeniem zadania od początku.
Podziękowania od:
Udało mi się wejść na wyższy poziom czepialstwa:
Zadanie 3: wszystkie odpowiedzi (no może poza 3) są poprawne gdyż nie znamy przyjętego przez Anię systemu wartość i priorytetów. Poza tym asertywność jest to umiejętność osoba która ją zdobyła wcale nie musi jej stosować, ze względu na to iż subiektywnie oceni iż w danej sytuacji jej się to nie opłaca bądź z innych powodów
Autorzy piszą że w przedstawionej sytuacji Ania miała potrzebę nauczenia się do sprawdzianu. Po pierwsze i najważniejsze Ania wcale nie, w zadaniu pisze jedynie że Ania wiedziała iż powinna pouczyć się do sprawdzianu co nie musi się przekładać na potrzebę. Poza tym Ania mogła mieć jeszcze inne ważniejsze potrzeby.
Podziękowania od:

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości