Zachęcamy do uzupełnienia pola "Jak się o nas dowiedziałeś?" w panelu użytkownika > edytuj opcje. Dzięki! :)
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zanieczyszczenie powietrza a wolny rynek
#1
Zastanawiam się jak bez udziału państwa można rozwiązać problem zanieczyszczeń powietrza. Związanego ze spalaniem paliw kopalnych.
Ogólnie paliwa kopalne posiadają wiele zalet:
Są tanie w wydobyciu i transporcie: tona węgla to 15% średniego miesięcznego wynagrodzenia, a można nią zapewnić całkiem przyzwoity komfort cieplny dla kilku osób. Podobnie olej napędowy jest to tanim paliwem, tak jak benzyna jest cieczą więc łatwo się dzieli i transportuje, ma ogromną gęstość energetyczną lecz w przeciwieństwie do benzyny nie jest tak lotny.
Wyżej wymienione paliwa mają jednak wadę: powodują emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
Per saldo jako społeczeństwo wychodzimy na tym na plus, bo lepiej umrzeć za 10 lat na pylicę niż dzisiaj na gruźlicę spowodowaną wyziębieniem organizmu.
Są jednak rozwiązania, które dają ciepło nie generując zanieczyszczeń (albo generując ich mniej).
Pojawia się jednak problem dystrybucji kosztów i korzyści. Osoba bądź grupa osób korzystający z paliw kopalnych ponoszą koszty zakupu paliwa, pieców (silników) i częściowo odczuwają uszczerbek na zdrowiu, zgarniają natomiast znaczną część pozytywnych skutków. Osoby w otoczeniu ww. mają uszczerbek na zdrowiu, z korzyści natomiast otrzymują tylko część (np. Jeżeli "węglarzem" jest elektrownia to w postaci tańszego prądu).
Jeżeli natomiast ktoś postawi sobie wiatrak i prądem z niego nagrzeje sobie w domu, to poniesie wysokie koszty inwestycyjne i dalej będzie truty przez sąsiadów, ale nie będzie już truł sam siebie, sąsiedzi jednak będą uczestniczyć w korzyściach (nie będą truci przez wiatrakowca), natomiast nie będą uczestniczyć w kosztach budowy wiatraka.
Moje pytanie brzmi. Jak bez ingerencji ze strony państwa (czy to w postaci zakazów i mandatów czy to podatków celowych) sprawić aby właściciel Passata w TDI zrekompensował dziecku mieszkającemu przy ulicy pobyt w szpitalu? Pozwy do producentów paliw albo samochodów? Bo ciężko przecież kazać każdemu budować wysoki mur wokół swojej posesji, który by uniemożliwił wymianę powietrza.
Podziękowania od:
#2
Nie ma wyjątków: http://akapedia.pl/II_aksjomat
Podziękowania od:


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości