Zachęcamy do uzupełnienia pola "Jak się o nas dowiedziałeś?" w panelu użytkownika > edytuj opcje. Dzięki! :)
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teoria Skapywania
#1
Na wstępie pragnę podziękować Wam (@Ratel @slasho) za kolejny wspaniały materiał i odcinek o wielkiej wartości dydaktycznej i uświadamiającej. Jednakże w obliczu postępującej stagflacji na forum (zastój i spadek jakości wpisów), o którą rzecz jasna nikogo nie obwiniam, a na pewno nie was, a jak już to siebie chciałbym Was poprosić o coś innego. Że tak to ujmę bardziej wewnętrznego. Chodzi mi o coś co faktycznie stanowiłoby nowe zagadnienie tworzące istotny podział pomiędzy zgromadzonymi tutaj osobami, które mają nie licząc wyjątków jak np.  Sylvi dosyć ujednolicone poglądy. Czy w dalszej bądź bliższej przyszłości istniałaby możliwość nakręcenia filmu poruszającego bardziej sczegółowe i kontrowersyjne aspekty ideii wolnościowej np. Prywatyzacja infrastruktury kluczowej, przestrzeń osobista, zakres prewencji( np. Jak rzucę w kogoś nożem ale spudłuję to czy jestem czemuś winny), model prowadzenia stosunków międzynarodowych przez państwo  (w tym zagadnienie wojen), monarchia, a republika itp.? Mam nadzieję że znajdziecie chwilę na pochylenie się nad moją prośbą i rozpatrzenie jej.
Podziękowania od:
#2
@lokishi No cóż, to są tematy bardziej z obszaru filozofii politycznej niż z ekonomii. Częściowo o prywatyzacji infrastruktury powiedzieliśmy w filmie "Prywatne drogi", natomiast pozostałe tematy o których piszesz omawiane są przez wiele innych portali zajmujących się bardziej libertarianizmem. Podam kilka:
http://stanislawwojtowicz.pl/
https://rafaltrabski.wordpress.com/
http://skorpion-na-weekend.pl/

Do tego, w kwestii prewencji na przykład, warto by się zwrócić do filozofii prawa.
Podziękowania od:
#3
A jaki jest Twój pogląd na omawiany przypadek?
Podziękowania od:
#4
@lokishi
- Oczywiście z ekonomicznego punktu widzenia prywatyzacja dróg poprawi alokację zasobów i nie widzę powodów ani ekonomicznych ani moralnych, dla których drogi miałyby być państwowe.
- Rzucenie w kogoś nożem z intencją trafienia jest usiłowaniem zabójstwa i nawet jeśli się nie uda, to kara powinna być taka sama jak w wypadku zabójstwa - co obowiązuje też i w obecnym prawie z tego co wiem. Natomiast zakres prewencji to szerszy temat i nie czuję się kompetentny aby go omawiać bardziej szczegółowo
- przestrzeń osobista - zbyt niejasny termin, aby można było na to odpowiedzieć
- stosunki międzynarodowe - zapewne konieczny element przy istnieniu państw, natomiast idealnie byłoby eliminować szkodliwe regulacje stosunków gospodarczych między obywatelami różnych krajów, takie jak cła, limity itd. W przypadku wojen - uzasadnione są wojny obronne (no i tu też wchodzi temat prewencji)
- monarchia, republika i inne systemy to temat na całe książki i są w tej kwestii spory również wśród wolnościowców o to, który by się sprawdził lepiej.
Podziękowania od:
#5
Jak zamierzasz sprawdzać intencje?
Podziękowania od:
#6
Nie zamierzam, sądy to robią:)
Podziękowania od:
#7
To jak mają to robić, variograf, czy jak tam się to ustrojstwo nazywa nie zawsze może dać miarodajny wynik.
Podziękowania od:
#8
Nie wiem, nie znam procesu jak się to bada, ale niewątpliwie się bada, bo są na to przepisy
http://www.infor.pl/prawo/kodeks-karny/f...rt-13.html
Podziękowania od:
#9
Ok, to jeszcze tak trochę na luzie, Jeśli w Państwie Ratela chciałbym kogoś pozbawić kosmyka włosów i do osiągnięcia tego celu wybrałbym rzut nożem (przyjmijmy że jest bardzo dobrze naostrzony, a zatem może mi się to udać) jednak chybiłbym i nóż jedynie świsnąłby wybranej osobie koło ucha to jakbym został ukarany?
Podziękowania od:


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości