Zachęcamy do uzupełnienia pola "Jak się o nas dowiedziałeś?" w panelu użytkownika > edytuj opcje. Dzięki! :)
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nierówności i redystrybucja raz jeszcze
#1
Mam kilka wątpliwości pod adresem autorów filmów poświęconych nierównościom.
  1. Mówicie o tym, że krytycy kapitalizmu i wolnego rynku nie zauważają dużej rotacji grupy osób najbogatszych. Sami jednak przedstawiliście temat mało wnikliwie. Powiedzmy, że w danym państwie 80% bogactw należy do 1000 ludzi, a ich rotacja dla uproszczenia jest pełna rok do roku. W konsekwencji przez 50 lat szansę na jednoroczne super bogactwo ma 50 000 ludzi. W państwie żyje jednak aż 30 milionów obywateli. Przez pół wieku szansę na załapanie się ma więc tylko 1 osoba na 60 i to niezależnie od tego, kim jest. Jeśli więc przysłowiowy Jasio faktycznie ma dobre, a zarazem adekwatne mniemanie osobie, będzie zadowolony ze sposobu działania społeczeństwa i państwa. Jeśli jednak te warunki nie zachodzą, to Jasio albo już jest „socjalistą”, albo zaraz nim zostanie. Do zmiany ustroju może dążyć także szczęśliwy Jasio, który uzna, że owa rotacja wśród bogaczy jest jednak zbyt duża i nie warto zabiegać o jednoroczny sukces. Wiadomo przecież, że jednym z motorów inwestowania jest rodzina, potomstwo. Przyznaję, rozważana rotacja zapewne nie byłaby możliwa bez interwencji władzy politycznej, realnie jest ona znacznie mniejsza i powolniejsza, i przez to satysfakcjonująca tylko dla ludzi już bogatych. Ale autorzy filmów zdają się sugerować, że zwolennicy redystrybucji nie mają racji, bo rozważana zmienność jest naprawdę duża.
  2. Gdzie indziej przeprowadzono błyskotliwą polemikę z ludźmi, którzy przypisują swoim oponentom teorię skapywania, która ponoć nie występuje wśród ekonomistów. Myślę, że jest to porostu ironiczne określenie tych moralizujących opowiastek o tym, jak to przedsiębiorca pomimo swego egoizmu działa na rzecz całej społeczności w ramach wolnego rynku. W rzeczywistości w ramach utopijnie wyzwolonego rynku cięcie kosztów będzie często polegało na perfidnym oszukiwaniu i takim obniżaniu jakości, które będzie trudno rozpoznawalne dla klientów. Powiedzmy, że potrafię tak wyperfumować zmielone kości zwierząt, by po termicznej obróbce smakowały równie dobrze jak schabowe. A potem je sprzedaję robotnikom, którzy co gorsza nie wiedzą, jak smakuje prawdziwe mięso. Zapobieżenie takiej sytuacji wymaga stworzenia rozbudowanego aparatu kontroli państwowej.
  3. W historii wielu dobroczyńców jak najbardziej opowiadało się za wprowadzeniem systemowej redystrybucji. Dostrzegali bowiem, że działalność charytatywna miewa wielkie problemy z systematycznością, może być zasłoną służącą instrumentalizacji i swoistej wasalizacji biednych, puszczona w samopas potrafi kierować się medialnością, a nie nakierowaniem na cele, daje sposobność do wywyższania się i pogardzania drugim człowiekiem. Przekazywania pieniędzy państwu na cele socjalne nie muszę uważać za złodziejstwo, nie potrzebuję też deifikować swojej własności, by z ekonomicznego punktu widzenia być do niej odpowiednio przywiązanym. Jeśli zaś jakiś wolnościowiec uważa, że tym samym akceptuję działania zasługujące na miano mafijnych, to już jego problem. Ostrzegam tylko, że potrafię się retorycznie odwinąć i przywalić.
  4. Po obejrzeniu filmów mam też pewien mętlik odnośnie tego, czy wyjściowo uznajemy rynek za grę o sumie zerowej, czy nie. Powiedzmy, że w pewnym państwie dla uproszczenia jest tylko dwóch obywateli. Jaś ma tylko tysiąc złotych Dochodu, a Pietrek milion, jeśli obaj zrzucą się po połowie dochodu do wspólnego budżetu, z którego Jaś zgarnie połowę, to układ Jasiowi jak najbardziej się opłaca. Kiedy to samo można powiedzieć o Pietrku? Wówczas gdy bogacz uważa, że a) tym sposobem się zabezpiecza przed buntem społecznym, grabieżą, niszczeniem, zawiścią etc, b) widzi szanse na to, że za pomocą tego transferu Jaś zdoła się z czasem wzbogacić, a wówczas straty wynikające z nierówności wkładu w budżet się zmniejszą.
Podziękowania od:


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości